Strona informacyjna grupy rodzinnej Al-Anon działającej w naszej parafii.

 "  Grupy Rodzinne Al-Anon są wspólnotą krewnych i przyjaciół alkoholików. Istnieją one w tym celu, aby rozwiązywać wspólne problemy poprzez dzielenie się doświadczeniem, siłą i nadzieją. Jesteśmy przekonani, że alkoholizm jest chorobą rodzinną, i że zmiana naszego nastawienia może przyczynić się do jej wyleczenia.

   Al-Anon nie jest związane z żadną sektą, wyznaniem, ugrupowaniem politycznym, organizacją, lub jakąkolwiek instytucją. Nie bierze udziału w żadnych sporach. W sprawach nie dotyczących wspólnoty Al-Anon nie zajmuje żadnego stanowiska, nie popiera ich ani nie odrzuca.

   W Al-Anon nie ma składek członkowskich. Al-Anon jest samowystarczalny dzięki dobrowolnym datkom uczestników spotkania. Jedynym motywem działania w Al-Anon jest niesienie pomocy rodzinom alkoholików. Realizujemy to poprzez: praktykowanie Dwunastu Stopni, przez serdeczne przyjmowanie i dodawanie otuchy rodzinom alkoholików, oraz zrozumienie i dodawanie odwagi samemu alkoholikowi.   "

Czy wiesz, że ..... ?

 • Jedynym warunkiem członkostwa w Al-Anon jest to, czy mamy w rodzinie lub wśród bliskich przyjaciół kogoś chorującego na alkoholizm.
 • Udział w Al-Anon jest bezpłatny
 • Al-Anon posiada wiele pomocnej literatury
 • Al-Anon pomaga w 33.000 grup na całym świecie.

Spotkania :

 

W naszej parafii dostępna jest jedna grupa Al-Anon "Penelopa". Spotkania odbywają się:

 • w każdy czwartek o godzinie 17:00
  w Domu parafialnym im. Bł. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Wojska Polskiego 34.

 

 

Ponadto w Legnicy dostępne są jeszcze dwie grupy Al-Anon:

 • Grupa "Wiktoria"- spotkania odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 18:00
  w salce katechetycznej parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św.
 • Grupa "Krokus"- spotkania odbywają się w każdą środę o godzinie 17:00
  w budynku A Przychodni Odwykowej.

Jeżeli jesteś zaniepokojony o kogoś, kto ma problem  z piciem, wówczas może ci pomóc Al-Anon.   

 

   Al-Anon zostało założone przez rodziny alkoholików, którzy odzyskali trzeźwość dzięki grupom Anonimowych Alkoholików. Obecnie wielu członków Al-Anon odzyskuje spokój ducha równie ż wtedy, kiedy ktoś bliski nadal kontynuuje picie.
Na samym początku uczymy się, że nie jesteśmy w stanie kierować piciem alkoholika. Nowo przybyły członek (nowicjusz), powinien ten fakt zaakceptować, zanim dokona jakiegokolwiek postępu w programie. Dopóki nie zaprzestaniemy prób sterowania piciem bliskiej osoby, będziemy w dalszym ciągu żyć we frustracji, która spowodowała nasze przyjście do Al-Anon. Odkąd jednak nauczymy się pozostawiać problem, wówczas życzliwe zainteresowanie oraz pomoc innych członków Al-Anon, zapewni nam zrozumienie programu Al-Anon.
   W Al-Anon znajdziesz przyjazną pomoc, której sami doświadczamy. My, którzy żyjemy lub żyliśmy z problemem alkoholizmu rozumiemy te sprawy lepiej niż inni. Także byliśmy samotni i zrozpaczeni, ale dopiero w Al-Anon odkryliśmy, że nie ma sytuacji beznadziejnych i że możemy osiągnąć zadowolenie, a nawet szczęście, niezależnie od tego czy osoba uzależniona od alkoholu nadal pije czy nie. Bardzo więc zachęcamy ciebie, abyś zapoznał się z naszym programem. Pomógł on wielu z nas odnaleźć pogodę ducha i rozwiązanie naszych problemów. Bardzo dużo zależy od naszego nastawienia i kiedy uczymy się patrzeć na nasz problem z właściwej perspektywy zauważamy, że traci on moc panowania nad naszymi myślami i naszym życiem.
   Sytuacja w naszej rodzinie na pewno poprawi się, kiedy będziemy wprowadzać w życie idee Al-Anon. Bez takiej duchowej pomocy życie z alkoholikiem dla większości z nas jest ponad siły. Próbując samodzielnie rozwiązać nasze problemy przestajemy logicznie myśleć, stajemy się agresywni, łatwo się irytujemy, sami tego nie zauważając. Program Al-Anon opiera się na Dwunastu Stopniach (przyjętych od Anonimowych Alkoholików), który dzień po dniu pomaga nam zmieniać nasze życie, zgodnie z naszymi Hasłami i Modlitwą o Pogodę Ducha. Życzliwa pomoc, której udzielają sobie członkowie, oraz codzienne czytanie literatury Al-Anon otwiera nas i czyni gotowymi na przyjęcie bezcennego daru pogody ducha.
   Al-Anon jest wspólnotą anonimową. Wszystko, co jest mówione na spotkaniach grupowych i rozmowy między członkami, musi pozostać tajemnicą. Tylko w ten sposób możemy czuć się nieskrępowani w wyrażaniu tego, co myślimy i czujemy, a przez to pomagać innym w Al-Anon.
Studiowanie Dwunastu Stopni jest istotną sprawą dla osiągnięcia postępu duchowego. Zasady zawarte w tych Stopniach są uniwersalne, odnoszą się do każdego człowieka, niezależnie od jego wyznania religijnego. W Al-Anon staramy się coraz lepiej rozumieć te stopnie i modlimy się o mądrość potrzebną do stosowania ich we własnym życiu.

Sprawdź to !

 • czy zamartwiasz się z powodu czyjegoś picia ?
 • czy wasze plany rodzinne często są odkładane lub nie realizowane
 • czy uważasz, że gdyby osoba nadużywająca alkoholu kochała cię, to przestałaby pić ?
 • czy często czujesz się zły i samotny ...., że nikt cię nie rozumie ?

przyjdź do Al-Anon,    Zapraszamy !