Pielgrzymka do sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie

Byliśmy tam…

… tam, czyli na konsekracji pierwszego na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich. Uroczystość odbyła się 9 września 2017, na Osiedlu Kasztanowym w Szczecinie.

Poświęcenia kościoła dokonał arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga,
z udziałem biskupa pomocniczego Henryka Wejmana oraz kilkudziesięciu księży, z tej i innych diecezji, oraz zza granicy.

 

Myślibórz

Nasza legnicka delegacja wyruszyła w godzinach porannych, aby po drodze zatrzymać się jeszcze w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu. Jest to miejsce, w którym powstało Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego (Siostry Faustynki), które pragnęła założyć S. Faustyna. Jednak jej śmierć w 1937 r. spowodowała, że kontynuację tego dzieła podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.

Po wojnie, z Wilna przybyły na Ziemie Odzyskane 2 Siostry, które z zaproponowanych miejsc na założenie klasztoru, wybrały cichy, spokojny Myślibórz. W 1947 r. z Białegostoku przyjechał pociągiem ks. Sopoćko. W drodze ze stacji, wypytywał witające go siostry o to miejsce. Czy jest tu mały kościół z czerwonej cegły? Czy jest w nim witraż ukrzyżowanego Chrystusa? Czy jest on uszkodzony? Siostry na wszystkie pytania odpowiadały twierdząco, pytając skąd ksiądz to wie, skoro jest tu pierwszy raz w życiu. Wtedy okazało się, że to miejsce zostało opisane przez S. Faustynę w jej Dzienniczku, który jeszcze nie był tak znany. To utwierdziło ks. Sopoćkę w przekonaniu, że to jest miejsce na macierzysty dom nowego Zgromadzenia.

Spędziliśmy w tym kościele parę chwil, na modlitwie przed uszkodzonym przez obrazoburcę w 1992 r. obrazem Pana Jezusa Miłosiernego i słuchając opowieści tamtejszej S. Moniki.

Mieliśmy też okazję ucałować relikwie S. Faustyny i ks. Sopoćki.

 

Sanktuarium

Uroczystości konsekracji kościoła rozpoczęły się o godz. 12.00. Wszyscy zatrzymali się przed zamkniętymi drzwiami kościoła, do których klucz, przekazał konsekratorowi ks. kustosz Marek Maciążęk.

Po wejściu do kościoła, przy akompaniamencie instrumentów myśliwskich i rogów góralskich, umieszczono w przygotowanym miejscu kamień węgielny.

Następnie przy nie zapalonych jeszcze światłach, rozpoczęła się liturgia.

Warto dodać, że zaczęła się ona przy deszczowej pogodzie. Kiedy jednak wprowadzano do kościoła figurę Matki Bożej Fatimskiej zaświeciło słońce. Podobnie stało się w momencie, kiedy po namaszczeniu ołtarza i tzw. zacheuszków olejem świętym, nastąpił moment zapalenia świateł. Tu ponownie zaświeciło słońce i odtąd przestał padać deszcz. Główną część wnętrza kościoła, ozdobionego malowanymi kaflami w stylu portugalskim, zajmuje replika kaplicy z Fatimy, przy której ustawiona jest figura Matki Bożej, wraz odtworzonym układem ołtarza. Wokół kaplicy stworzona jest droga pokutna, którą tak jak w Fatimie można przejść na kolanach.

Ponad trzygodzinna uroczystość, transmitowana przez TvT Tomków ze Zgorzelca łączami internetowymi, zakończyła się festynem parafialnym. Obfity poczęstunek, występy artystyczne, loteria i możliwość osobistego nawiedzenia i modlitwy w nowym kościele, dopełniły naszą wyprawę.

Po spotkaniu z ks. Markiem, który przekazał słowa pozdrowień i podziękowań dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierali dzieło powstania tego miejsca, oraz wspólnej fotografii, wyruszyliśmy w drogę powrotną.

 

Świebodzin

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy na wieczornej modlitwie przy figurze Chrystusa Króla w Świebodzinie. Warto przypomnieć, że inicjatorem i pomysłodawcą budowy pomnika był świebodziński proboszcz ks. prał. Sylwester Zawadzki. który w 2001 r. rozpoczął działania zmierzające do wybudowania tego pomnika. Po 9 latach 21 listopada 2010 biskup Stefan Regmunt poświęcił figurę. Pomnik ma wysokość 36 metrów i jest największą tego typu figurą Chrystusa na świecie. Ks. Prałat zmarł w 2014 r., a jego serce jest złożone u podnóża pomnika.

 

Po dniu obfitującym w tak bogate wydarzenia, wszyscy pielgrzymi powrócili do swoich domów w godzinach wieczornych.

Wszystkim biorącym udział w tym wyjeździe, składamy serdeczne podziękowanie.

 

Ks. Piotr Nowosielski

 

Foto: ks. Piotr Nowosielski

Foto z przebiegu uroczystości: TvT Tomków Zgorzelec

 

Strona internetowa parafii to: www.dziecifatimskie.szczecin.pl 

Podgląd z kamery na żywo: https://streaming.airmax.pl/kamaw/embed.html